Sportinės kapos: kad dantys neišbyrėtų

2018-02-28

Dažnai galvojama, kad sportinės kapos būtinos tik kontaktiniame sporte ir išties ilgą laiką šios dantų apsaugos buvo naudojamos bokse ir imtynėse. Šiandien sportinėmis kapomis rekomenduojama pasirūpinti visiems aktyviai gyvenantiems ir intensyviai sportuojantiems žmonėms ir visiškai nesvarbu ar žaidžiate krepšinį, futbolą, važinėjate riedučiais, ar užsiiminėjate vandensvydžiu. Kodėl? Pabandykime atsakyti į šį klausimą.

 
Pagrindinės sportinių kapų funkcijos

Sportinės kapos būna dviejų rūšių – dvipusės arba vienpusės, pastarosios dedamos ant viršutinio žandikaulio dantų , o dvipusės – ant abiejų žandikaulio dantų. Pagrindinė sportinių kapų funkcija ir tikslas – apsaugoti dantis nuo išmušimo arba nuskėlimo. Nors dantų emalis yra stipriausia medžiaga, aptinkama žmogaus kūne, tačiau stipresnis smūgis alkūne ar netikėtas susidūrimas ir dantys gali išbarškėti, o jų atkūrimas sudėtinga ir ne itin pigi procedūra. Tuo tarpu, sportinė kapa, uždedama ant dantų, sudaro vientisą bloką, todėl smūgio jėga geriau pasiskirsto per visą kapos paviršių ir sukuriama puiki amortizacija smūgiui. Tai reiškia, kad smūgio jėga sumažėja maždaug iki 40 proc., todėl tikimybė išmušti ar nuskelti dantį yra gerokai mažesnė.

Be to, sportinės kapos saugo ne dantis, bet ir dantenas bei lūpas. Reikia visai nestipraus smūgio, kad lūpa, atsitrenkusi į dantis, būtų prakirsta ir pasipiltų kraujas, tačiau, turint sportines kapas, tokios nelaimės pasitaiko gerokai rečiau. Panaši situacija ir su dantenomis, skirtumas tik tas, kad, prakirtus dantenas, jų kraujavimą sustabdyti gerokai sunkiau, o jei smūgis buvo išties stiprus, gali prireikti ir profesionalo pagalbos. Galiausiai reiktų paminėti, kad sportinės kapos apsaugo ir patį žandikaulį: smūgio metu apatiniai žandikaulio dantys atsiremia į kapą, kuri juos prilaiko, todėl nelaimingų atsitikimų galimybė ženkliai sumažėja. Be to, sportinės kapos padeda žandikaulį pastatyti į taisyklingą padėtį ir tinkamai susičiaupti, todėl aktyvios veiklos metu jaučiamas komfortas, kapos visiškai netrukdo susikoncentruoti ir mėgautis užsiimama veikla.
 
Kaip pasirinkti sportines kapas?

Sportinės kapos gali būti standartinės, universalios arba pagamintos pagal individualų užsakymą. Standartinės sportinės dantų kapos – tai iš anksto pagamintos įvairių dydžių formos, dedamos ant dantų. Paprastai jų galima įsigyti vaistinėse, internetu ir odontologijos klinikose, tačiau svarbu atminti, kad visi mes esame skirtingi, todėl čia puikiai tinka taisyklė, kuri teigia: kas tinka visiems, dažniausiai netinka niekam. Paprasčiau tariant, netinkamai pasirinktos sportinės kapos gali padaryti daugiau žalos nei naudos: smūgio metu kapos gali iškristi iš burnos, todėl tinkamai neatliks savo funkcijų, gali spausti ir būti nepatogios. Iš bėdos standartines kapas galite naudoti kaip vienkartines, kol pasirūpinsite kokybiškesne dantų apsauga.

Gana populiarios universalios sportinės kapas, kurias prieš naudojimą būtina termiškai apdoroti, kad šios geriau prisitaikytų prie individualios dantų formos. Paprastai tokios sportinės kapos yra gaminamos iš etileno vinilacetato – tai saugi ir lanksti medžiaga, kuri pakankamai gerai prisitaiko prie dantų ir žandikaulio formos. Šias kapas dažnai renkasi aktyvaus laisvalaikio mėgėjai bei pusiau profesionalūs sportininkai. Kita vertus, universalios sportinės kapos negali garantuoti maksimalaus komforto.

O štai individualiai pagamintos kapos turi prognozuojamą poveikį, tai reiškia, kad jos efektyviau apsaugo dantis, dantenas, žandikaulį, geriau prisitaiko, todėl su jomis nejaučiamas diskomfortas ir neužtikrintumas. Individualias sportines dantų kapas, kurios itin tiksliai prisitaiko prie žmogaus dantų, gamina dantų technikai, o jų kaina priklauso nuo naudojamų medžiagų, darbo sudėtingumo, techniko patirties ir kitų veiksnių.
 
Kaip tinkamai prižiūrėti sportines kapas?

Nemalonu girdėti, tačiau tiesa nepaneigiama – mūsų burnoje gyvena milijonai bakterijų, kurių plitimą ir dauginimąsi gali paskatinti netinkama kapų priežiūra. Taigi, kad taip neįvyktų, sportines kapas visada reiktų nuplauti šiltu vandeniu, laikyti specialioje dėžutėje, kuri praleidžia orą ir leidžia kapoms išdžiūti, o prieš nešiojimą kapą vertėtų pamirkyti dantų skalavimo skystyje. Taip pat svarbu atminti, kad visų dantų kapų nerekomenduojama laikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose, aukštoje temperatūroje, jų negalima lankstyti ar duoti išmėginti net ir artimam žmogui. 

Atminkite, kad sportinės kapos leis mėgautis mėgstamas veikla ir efektyviai apsaugos jūsų dantis ir žavingą šypseną tik tada, jei tinkamai jas pasirinksite.
 
Mūsų odontologijos klinikoje suteiksime reikiamą konsultaciją ir padėsime išsirinkti, bei pritaikyti Jums tinkamas kapas. 
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku