Siaubas baubas periodontitas: ką reiktų žinoti?

2018-06-28

Jautrios ir kraujuojančios dantenos – įspėjimas, kad nedelsiant reiktų kreiptis pas odontologą, nes yra nemaža tikimybė, kad sergate periodontitu. Paprasčiau tariant, periodontitas – tai uždegiminis procesas, kuris atsiranda dantį supančiuose audiniuose: žandikaulio kaule, dantenose ir periodonto raištyje. Dėl šio uždegimo prasideda šių audinių irimas, kuris gali tapti danties praradimo priežastimi. 

Periodontitas – klastinga liga

Periodontitas išties pavojinga ir pasalūniška liga, nes dažniausiai atsiranda be jokio skausmo ir toliau sėkmingai progresuoja, pacientui nejaučiant maudimo, pakitimų burnoje ar kitų nemalonių potyrių.  Pirmasis pastebimas simptomas, kuris praneša apie ligą, yra kraujuojančios dantenos, kartais nemalonus ir gana specifinis kvapas iš burnos. Kitų simptomų dažnais atvejais pacientai negali identifikuoti arba jų nepastebi. 

Jei ši liga laiku nepastebima ir jos progresui neužkertamas kelias, infekcija „ėda“ kaulą, todėl dantys tampa paslankūs, o aplink dantis gali susidaryti pūlingos bakterijų kišenės. Galiausiai dantis iškrenta, nes nebelieka kaulo, tinkamai prilaikančio danties. Be to, svarbu paminėti, kad periodontitas turi neigiamos įtakos bendrai savijautai. Šis uždegimas didina širdies ligų, kvėpavimo takų susirgimų riziką, kelia priešlaikinio gimdymo pavojų ir gali pabloginti diabetu sergančio paciento savijautą.

Dėl kokių priežasčių atsiranda periodontitas?

Dažniausia priežastis, dėl kurios atsiranda periodontitas, yra apnašos. Jei tarpdančiai ir dantys kruopščiai neišvalomi, susikaupusiose apnašose atsiranda ir dauginasi bakterijos, kurios sukelia dantenų uždegimą. Nevalomos apnašos mineralizuojasi į dantų akmenis, o jų pašalinti dantų šepetėliu tikrai nepavyks. Tiesa, dantų akmenys patys savaime nesukelia periodontito, tačiau sukuria palankias sąlygas bakterinėms apnašoms augti. Ilgainiui tarp danties ir dantenų susidaro tarpelis arba kišenė, kurioje pavojingos bakterijos tiesiog klesti ir sukelia uždegimą, galintį apimti gilesnius aplink dantį esančius audinius. Periodontito atsiradimui įtakos taip pat turi ir nusilpusi imuninė sistema, cukrinis diabetas, kitos ligos bei žalingi įpročiai: rūkymas, netinkama mityba.  

Kaip išvengti periodontito?

Pati geriausia ir efektyviausia prevencinė priemonė nuo periodontito – kasdieninė pilnavertė burnos higiena. Tai reiškia, kad dantis būtina valyti du kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą, burnos skalavimo skystį, po kiekvieno valgio praskalauti dantis bent paprastu vandeniu ar pakramtyti becukrės kramtomosios gumos. Be to, mažiausiai  kartą per metus savo dantis reiktų patikėti profesionaliam higienistui, kuris pašalins dantų apnašas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis. Galiausiai reikia atminti, kad kasmetiniai vizitai pas odontologą profilaktinei burnos ertmės patikrai yra būtini.  

Kai šauktai po pietų...

Kai periodontitas nustatomas gana ankstyvoje stadijoje, dažniausiai taikomas paprastas gydymas be chirurginio įsikišimo. Tokio gydymo metu periodontologas (periodonto ligų gydytojas) specialiais įrankiais pašalina ligos sukėlėjus. Patogeninių bakterijų pašalinimas iš dantenų kišenių ir tarpdančių duoda išties puikius periodontito gijimo rezultatus, o laikantis specialisto rekomendacijų ir tinkamos burnos higienos galima ilgus metus išvengti ligos atsinaujinimo.

Tuo atveju, jei periodontitas jau pažengęs ir dantenų kišenių gylis siekia maždaug 5–6 mm, būtinas chirurginis gydymas, kai pašalinami uždegiminiai audiniai ir giliai po dantenomis esantys dantų akmenys. Procedūros metu naudojami nuskausminamieji, todėl pacientas nejaučia jokio diskomforto. Vėliau pažeistas kaulas atauginamas, pasitelkiant pažangias technologijas. Tiesa, jei dėl periodontito iškrito dantys, į ataugintą kaulą galima ir rekomenduojama sriegti implantą.

Po periodontito gydymo seka palaikomasis etapas, kuris turi padėti išvengti ligos pasikartojimo ateityje.  Palaikomasis etapas – paciento, higienisto ir periodontologo komandinis darbas. Tai reiškia, kad būtina reguliariai lankytis pas šiuos specialistus ir sąžiningai laikytis visų jų nurodymų. 

Ankstyvas periodontito diagnozavimas leidžia išvengti dantų netekimo, brangaus jų protezavimo ar implantacijos bei kitų sveikatos komplikacijų.  Tad, rekomendacija reguliariai tikrintis dantis nėra laužta iš piršto. 

Jei nerimaujate, kad galite turėti šią klastingą ligą, užsiregistruokite pas specialistą užpildę žemiau pateiktą formą.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku