Protiniai dantys: palikti ar rauti?

2015-03-22

Tretieji krūminiai dantys, paprastai dar vadinami protiniais dantimis (angl. "wisdom teeths"), tokį pavadinimą gavo vien dėl to, kad išdygsta gerokai vėliau, apie 17-25 gyvenimo metus, kai žmogus jau yra įgavęs šiek tiek gyvenimiškos patirties ir išminties. Tiesa, būna atvejų, kai protiniai dantys išvis neišdygsta, ar net nėra jų užuomazgų, tačiau dėl to jaudintis nereikėtų. Tokį reiškinį mokslininkai grindžia evoliucijos teorija: seniau žmonės maitinosi termiškai neapdorotu, kietu ir žaliu maistu, todėl jų žandikaulis buvo didesnis ir protiniai dantys, kurie atliko gyvybiškai svarbią kramtymo funkciją, turėjo pakankamai vietos išdygti.  Pasikeitus mitybos įpročiams, žmogaus žandikaulis sutrumpėjo, todėl nebesugeba  sutalpinti visų keturių protinių dantų. Būtent dėl to, protiniai dantys dažnai išdygsta netaisyklingos padėties arba išvis neišdygsta . 


Kas yra retinuoti protiniai dantys?

Retinuoti protiniai dantys – tai visiškai susiformavę, bet dėl tam tikrų priežasčių neišdygę protiniai dantys. Retinuotus dantis galima skirstyti į dvi kategorijas:

  1. Pilna retinacija – protinis dantis yra visiškai susiformavęs, tačiau padengtas gleivine arba kaulu ir neturi jokių galimybių išdygti. Dažniausiai pilna retinacija neturi jokių pastebimų simptomų, nekelia pacientui diskomforto ir yra nustatoma atsitiktinai, darant rentgeno nuotrauką. Kita vertus, apie tokį dantį gali pradėti formuotis cistos, o joms padidėjus dantis pradedamas stumti ir ima ardyti žandikaulio kaulą, dėl to pažeidžiami greta esantys dantys ir jų nervai.
  2. Dalinė retinacija – protinis dantis susiformavęs, tačiau išaugęs tik dalinai. Tokie protiniai dantys sukelia įvairiausias komplikacijas – pradedant ėduonies susiformavimu ir baigiant periodonto ligomis.

Kokias komplikacijas gali sukelti retinuoti protiniai dantys?

Ėduonis. Protinius dantis tinkamai išvalyti dantų šepetėliu labai sudėtinga, nes juos sunku pasiekti, todėl aplink ima kauptis apnašos ir nešvarumai, dėl kurių pradeda gesti ir šalia esantys krūminiai dantys.

Dantų migracija. Protiniai dantys, neturėdami pakankamai vietos dygimui, pradeda stumti šalia esančius krūminius dantis, o pastarieji spaudžia iltinius dantis, todėl gali pasikeisti sąkandis, ypač priekinių dantų srityje.

Aplinkui esančių minkštųjų audinių pažeidimas. Tai itin dažnai pasitaikanti komplikacija. Nepilnai išdygus protiniam dančiui, aplink jį susiformuoja gleivinės kišenėlė, dengianti likusią danties dalį, kuri yra nuolatos traumuojama: po ja susikaupia maisto likučiai, knibžda bakterijos, todėl gali išsivystyti pūlingas audinių pažeidimas, kuris, tinkamai negydomas, gali išplisti į kaklą arba gerklę. Todėl, jei aplink išdygusį protinį dantį pajutote dantenų patinimą, skausmą, pakilo temperatūra, pradėjo skaudėti galvą, smilkinį ar ausį, nedelsdami kreipkitės į savo odontologą.

Skruosto gleivinės traumos. Netaisyklingai išdygę protiniai dantys, kramtymo metu nuolat traumuoja skruosto gleivinę, gali atsirasti žaizdos, nubrozdinimai ir opos, todėl pacientas kramtydamas nuolatos jaučia diskomfortą.

Trišakio nervo uždegimas. Dygstant protiniams dantims, gali skaudėti visą veido dalį, esančią danties dygimo pusėje, dažnais atvejais skausmas apima smilkinį ir ausį.

Gretimų dantų šaknų ir aplinkinio kaulo tirpimas. Dygstantis protinis dantis gali remtis ir tirpinti greta esančio danties šaknį bei kaulą. Pažeistas dantis pradeda gesti, o laiku nesikreipus į specialistus, gali išsivystyti infekcinis endokarditas.

Rauti palikti negalima

Užsienio odontologai jau seniai „nurašė“ protinius dantis. Anot jų, jie turi mažą funkcinę vertę , bet kelia didelę infekcijų bei kitų komplikacijų riziką, todėl protinius dantis būtina šalinti. Tačiau nereikia labai skubėti, nes protiniai dantys yra gydomi ir ateityje gali praversti kaip atrama danties protezavimui. Tik esant pažengusiam gedimo procesui, kai yra reikalinga  endodontija (dantų kanalų valymas ir šaknų gydymas), tikimybė sėkmingai išgydyti protinį dantį smarkiai sumažėja. O dėl prasto priėjimo prie specifinės danties  šaknų formos, endodontinis gydymas gali komplikuotis.

 

 

 

 

 

 

 

Protinius dantis rekomenduojama šalinti šiais atvejais:

  • Jei protiniai dantys yra stipriai pažeisti pulpito, periodontito ir ėduonies;
  • Jei nepilnai išdygę protiniai dantys nuolatos sukelia šalia esančių minkštųjų audinių uždegimus;
  • Jei protiniai dantys gali pažeisti šalia esančio danties šaknis arba stumia dantis, esančius greta;
  • Jei protiniai dantys žaloja skruostų gleivinę;
  • Jei protinių dantų kokybiškas endodontinis gydymas yra neįmanomas;
  • Jei ant protinių dantų kaupiasi apnašos, galinčios pažeisti šalia esančius dantis;
  • Jei norisi sumažinti cistų atsiradimo galimybę aplink retinuotą protinį dantį arba susiformavusias cistas jau tenka pašalinti su dantimi

Siekiant sumažinti infekcijų ir komplikacijų tikimybę, odontologai rekomenduoja netaisyklingai arba nepilnai išdygusius protinius dantis pašalinti paauglystės pabaigoje, o jei jie pradeda dygti vėliau, vertėtų pasikonsultuoti su savo odontologu. Kuo ilgiau  delsiama, tuo didesnė tikimybė, kad pilnai susiformavusios protinio danties šaknys apgaubs šalia esančių dantų šaknis arba nervus.

Protinių dantų rovimo procedūra

Daugelis turbūt prisimena, kaip nesudėtingai pirštukais išklibindavo pieninius dantukus, tačiau protinių dantų rovimas nėra paprasta procedūra. Dažnais atvejais ji prilygsta rimtai chirurginei operacijai, kurios sudėtingumas dar priklauso ir nuo individualios situacijos. Vieniems pacientams protinius dantis pavyksta pašalinti per pusvalandį, kitiems tenka gultis į ligoninę. Jei sergate cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis ar jus kamuoja kiti sveikatai pavojingi negalavimai, būtina susitaikyti su mintimi, kad ligoninės lovos vargu ar išvengsite.

Pooperacinis laikotarpis gali būti skausmingas ir varginantis, tačiau, protiniai dantys sukels išties daugiau skausmo, problemų ir neleis apie  save pamiršti, jei laiku jais nepasirūpinsite.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku