Profesionalai pataria: vaikas išsimušė dantį - ką daryti?

2014-09-17

Dantų išsimušimas vaikystėje ir vėlesniais gyvenimo metais yra gana dažna, tačiau labai sudėtinga trauma, jos metu pažeidžiamas ne tik pats dantis, bet ir jį supantys audiniai. Išmuštas dantis netenka mitybos ir inuvacijos, yra nutraukiami periodonto raiščiai, kurių pagrindinė funkcija yra jungtį dantį su alveolės kaulu. Po danties replantacijos gijimas yra sunkus ir sudėtingas, jam įtakos turi tokie faktoriai kaip danties laikymo sąlygos, išsimušus dantį, laikas nuo patirtos traumos iki danties replantacijos, žmogaus organizmo sugebėjimas gyti ir pan. Taigi, jei vaikas išsimušė dantį, tėveliai turi greitai reaguoti ir tinkamai laikyti bei transportuoti dantį, kad jis būtų tinkamas replantacijai.

 

Kada dažniausiai pasitaiko danties išmušimo traumos?

Specialistai išskiria tris pagrindinius periodus vaiko gyvenime, kai danties ar dantų išsimušimo tikimybė yra didžiausia:

  • 1-3 metai. Šiame amžiuje vaikai pradeda vaikščioti ir bendrauti su kitais vaikais, todėl dažniausiai dantys yra išmušami įvairių kritimų arba žaidimų metu.
  • 7-10 metai. Tai naujų potyrių ir atradimų periodas, kai nesinori nustygti vietoje. Atsiranda pirmasis dviratis, pirmieji konfliktai ir nesutarimai su draugais, todėl dantys gali būti išmušti kritimo, nelaimingo atsitikimo ar žaidimų metu.
  • 16-18 metai. Prasideda paauglystė, keičiasi vaiko požiūris į daugelį dalykų. Tada dantys dažniausiai „krenta“  per muštynes, sportuojant ar autoįvykio metu.

Kaip laikyti ir transportuoti išmuštą dantį?

Išmuštas dantis negali džiūti, nes tada kyla komplikacijų tikimybė po danties replantacijos. Todėl geriausia jį laikyti drėgnai. Tam puikiai tinka seilės, kiaušinio baltymas ar pienas. O štai vandens derėtų atsisakyti, nes vandentiekio vandenyje knibžda plika akimi nematomų bakterijų, kurios gali pažeisti išmuštą dantį, todėl vargu ar jūsų vaikas išvengs komplikacijų gydymo metu. Taigi, aptarkime terpes, kurios yra tinkamos išmušto danties laikymui ir transportavimui šiek tiek išsamiau.

  • Pienas. Pieno pagrindą sudaro kalcis, kuris reikalingas dantims ir kaulams, todėl tai puiki terpė laikyti išmuštą dantį, tiesa, būtina žinoti, kad danties saugojimas piene neturėtų užtrukti ilgiau nei tris valandas. Be to, moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad atvėsintas pienas, pavyzdžiui, iki +4 laipsnių temperatūros pagal Celsijų saugo ir mažiau pažeidžia išmušto danties struktūrą.
  • Seilės. Tai turbūt vienintelis skystis, kurio žmogus visada turi su savimi, todėl išmuštą dantį galima laikyti po liežuviu arba užkišti už skruosto, kol keliausite pas savo odontologą. Dėmesio, jei žmogus yra be sąmonės, toks danties transportavimo būdas netinka, kadangi jis gali dantį praryti arba juo užspringti.
  • Kiaušinio baltymas. Kiaušinio baltymas kaip ir pienas yra biologiškai suderinamas su danties struktūra, todėl yra puiki terpė laikyti išmuštą dantį, kol pasieksite odontologo kabinetą.

Taigi, nuo to, kaip ir kur laikysite išmuštą dantį, priklausys danties replantacijos sėkmė ir komplikacijų tikimybė. Suradę išmuštam dančiui tinkamą laikymo ir transportavimo terpę, kuo greičiau apsilankykite odontologijos kabinete, nes šioje situacijoje kiekviena minutė yra brangi. 

Sėkmės!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku