Kodėl susidaro dantų akmenys, kaip to išvengti ir kaip juos pašalinti?

2016-05-24

Dantenų ir dantų ligos – vienos nemaloniausių, o jų gydymas nėra itin pigus. Tokie rimti susirgimai kaip periodontitas gali atsirasti dėl paprasčiausių dantų akmenų, į kuriuos kai kurie pacientai tiesiog nekreipia dėmesio. 

Kas yra dantų akmenys?

Šiandien odontologai dantų akmenimis vadina dantų apnašas, kurios susidaro tarpdančiuose, ant dantų bei dantenų. Paprastai dantų akmenys yra sudaryti  iš mineralinių medžiagų, juos galima pamatyti ir plika akimi, pavyzdžiui, neseniai susiformavę dantų akmenys būna gelsvi arba pilkšvi, tačiau, tinkamai nesirūpinant dantimis, jie gali tapti tamsiai rudi arba net juodi. Tiesa, dantų akmenų pastebėti nepavyks, jei jie kaupiasi po dantenomis.

Kartais pacientai galvoja, kad dantų akmenys ištiesų nėra ta problema, dėl kurios vertėtų kreiptis pas odontologą, tačiau toks įsitikinimas gali baigtis rimtais ir skausmingais periodonto susirgimais. Šveicarijos tyrimų institutas atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad net 75 proc. įvairių šalių gyventojų susidūrė su chroniško periodonto simptomais, o net 70 proc. atvejų, kai pacientai netenka danties ar kelių dantų, yra būtent šios ligos, kurią sukelia dantų akmenys, pasekmė.

Kodėl susidaro dantų akmenys?

Tai turbūt pats populiariausias klausimas, kurį išgirsta odontologas iš pacientų, ateinančių atlikti profesionalų burnos ertmės valymą ne pirmą kartą. Išties dantų akmenys nėra kažkas neišvengiamo, apsisaugoti nuo šių nemalonių nešvarumų išties galima, nes jų atsiradimo priežastys labai elementarios:

1.      Pagrindinė dantų akmenų atsiradimo priežastis – netinkama burnos higiena. Dažniausiai dantų akmenys vargina tuos pacientus, kurie valosi dantis nereguliariai. Kita vertus, dantų akmenys gali susidaryti net ir tada, jei dantys yra valomi du kartus per dieną, tačiau tokiu atveju dantų valymas greičiausiai yra atliekamas netinkamai – paskubomis, dantų šepetėliu išvalant tik lengvai pasiekiamus dantų paviršius;

2.      Kita dantų akmenų atsiradimo priežastis – netinkamas kramtymo įprotis. Labai daug žmonių yra įpratę kramtyti tik viena žandikaulio puse. Tai išties prastas įprotis, nes apnašos, valgant kietą maistą, nusivalo tik nuo tų dantų, kurie yra toje žandikaulio pusėje, su kuria kramtoma.

3.      Dantų akmenys gali susidaryti ir tada, jei pacientas piktnaudžiauja minkštu maistu. Kieti maisto produktai, pavyzdžiui, rupi duona, nuo dantų pašalina tam tikrą kiekį apnašų. Tuo tarpu, minkšti maisto produktai lieka tarp dantų, todėl apnašos kaupiasi lengviau.

4.      Dantų akmenys dažniau vargina tuos pacientus, kurių organizme trūksta druskos. Sakoma, kad druska – tai baltoji mirtis, tačiau jos trūkumas yra daugelio lėtinių ligų susirgimo priežastis.

Kaip pašalinti dantų akmenis?

Efektyviausias ginklas prieš dantų apnašas – tinkama ir reguliari burnos ertmės higiena, kuri neturėtų būti apribota tik dantų šepetėliu ir pasta, būtinas ir dantų siūlas, burnos skalavimo skystis. Po kiekvieno valgio burną reiktų praskalauti vandeniu ar burnos skalavimo skysčiu. Visgi, burnoje yra išties daug ertmių, kurių dantų šepetėlis negali pasiekti, todėl galvoti, kad nuo dantų akmenų pavyks apsisaugoti be odontologo pagalbos, yra gana naivu.  Bent porą kartų  per metus rekomenduojama atlikti profesionalų burnos higieninį valymą odontologo kabinete. Profesionalus burnos higieninis valymas – tai burnos ertmės priežiūra, dantų akmenų šalinimas ir švelnus dantų poliravimas, siekiant užkirsti kelią apnašų sukeliamoms ligoms. Be to, tai pagrindinis ir vienas efektyviausių ėduonies bei apydančio profilaktikos metodas.

Jei nerimaujate dėl savo burnos higienos ar dantų akmenų, užsiregistruokite pas specialistą užpildę žemiau pateiktą formą.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku