Kaip prižiūrėti dantis nėštumo metu?

2014-12-05


Nėštumo metu moteris privalo rūpintis savo ir būsimo vaikelio sveikata, todėl stengiasi maitintis maistingosiomis medžiagomis praturtintu maistu bei vartoti maisto papildus. Deja, nėštumas suteikia ne tik daug džiaugsmo, bet ir rūpesčių, ypač toms būsimoms mamoms, kurios pamiršta tinkamai rūpintis savo dantų higiena. Netinkama dantų higiena gali ne tik „padovanoti“ periodonto ligų puokštę, bet ir neigiamai atsiliepti besivystančio kūdikio sveikatai.

Kodėl nėštumo metu būtina skirti ypatingą dėmesį burnos higienai?

Daugelis moterų pirmajame nėštumo trimestre susiduria su rytiniu pykinimu. Dažnas vėmimas rytais kenkia dantims, kadangi skrandyje esančios rūgštys graužia danties viršutinio emalio sluoksnį, todėl dantys tampa gerokai jautresni ir pradeda gesti. Visgi, rytinis pykinimas nėra vienintelė priežastis, kodėl nėščiosios turi itin daug dėmesio skirti burnos higienai.

Ne paslaptis, kad nėštumo metu moterims svyruoja hormonai, todėl būsimas mamas vargina nuotaikų kaita ar jautrumas aplinkai, tačiau ne visi žino, kad hormonai ir dantenų audiniai tarpusavyje yra glaudžiai susiję. Būtent dėl didėjančio hormonų kiekio, dantenos tampa jautresnės, greičiau pažeidžiamos ir imlesnės bakterinėms infekcijoms. Tad, būsimos mamos dažnai susiduria su tokiais nemaloniais simptomais kaip dantenų uždegimas, kraujavimas, skausmas ar nemalonus burnos kvapas. Be to, svarbu nepamiršti, kad bakterijos, atakuojančios dantenas bei dantis, per kraujo sistemą gali nukeliauti iki vaisiaus ir sukelti komplikacijas ar netgi persileidimą bei priešlaikinį gimdymą. Būtent dėl to odontologai primygtinai reikalauja nepamiršti tinkamai pasirūpinti burnos higiena, kad nėštumo laikotarpis būtų kupinas džiaugsmo ir laukimo bei nepakenktų mamos ir būsimo vaikelio sveikatai.

Dantų priežiūros abėcėlė nėštumo metu

Svarbiausia nepamiršti elementarios kasdieninės dantų priežiūros. Dantis būtina valyti du kartus per dieną, kad pašalintumėte ant dantų susikaupusius nešvarumus bei bakterijas. Kadangi nėštumo metu dantys yra jautresni nei paprastai, būtina rinktis minkštų šerelių dantų šepetėlį bei dantų pastą, kurios sudėtis yra praturtinta fluoridu. Tiesa, būna tokiu atveju, kad dantų pastos skonis ar kvapas kelia šleikštulį būsimai mamai, tada derėtų rinktis beskonę dantų pastą. Be to, svarbu nepamiršti dantų siūlo, kurio dėka išvalysite tarpdančius ir dantų šepetėliu sunkiai pasiekiamas vietas. Norint sumažinti dantenų infekcijos tikimybę, derėtų naudoti ir burnos skalavimo skystį.

Daugelis nėščiųjų su rytinio pykinimo padariniais kovoja valydamos dantis. Visgi, odontologai to nepataria daryti, kadangi skrandžio rūgštis ėda danties emalį, o sąžiningas dantų šveitimas dantų šepetėliu gali negrįžtamai pažeisti danties paviršių. Todėl po rytinio pykinimo geriausia burną praskalauti šiltu vandeniu arba sodos tirpalu, kadangi jis neutralizuoja į burną patekusias skrandžio rūgštis. Tik praėjus mažiausiai 10 min. po burnos praskalavimo, galima valytis dantis dantų šepetėliu, nebijant jiems pakenkti.

Kaip jau buvo minėta, dantenos nėštumo metu tampa jautresnės, todėl patartina jas nuolatos apžiūrėti, kad būtų galima įsitikinti ar jos nekraujuoja. Pajutus, kad dantenos tapo itin jautrios, pradėjo kraujuoti ar tinti, būtina nedelsiant kreiptis pas odontologą, nes tikėtina, kad prasidėjo dantenų uždegimas. Tiesa, nevertėtų išsigąsti, jei ant dantenų atsirado raudoni bei neskausmingi patinimai. Jie vadinami „nėščiųjų navikais“, tačiau jie nepavojingi ir tikrai nesukelia onkologinių susirgimų. Tinkamai prižiūrint dantis, po antrojo nėštumo trimestro šie patinimai sumažėja, o atsiradus vaikeliui, visiškai išnyksta.

Tinkama mityba – sveiki dantys. Dantų priežiūros priemonės padeda užtikrinti, kad dantys būtų sveiki ir gražūs, tačiau svarbu nepamiršti, kad gražią šypseną lemia ne tik mūsų naudojamos priemonės, bet ir tai, ką dedame į burną. Būsimos mamos privalo laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos principų. Rekomenduojama į dienos valgiaraštį įtraukti daugiau vaisių ir daržovių, iš kurių organizmas gauna A, C ir D vitaminų, reikalingų sveikai burnos ertmei palaikyti. Be to, tokios mineralinės medžiagos kaip kalis ar kalcis yra naudingos ne tik nėščiosioms dantims, bet ir dar negimusio kūdikio dantenoms bei dantukams, kurie ima kaltis septintąją nėštumo savaitę. Tad, dienos mitybos racionas turėtų būti praturtintas pieno produktais: varške, natūraliu pienu, varškės sūriu ir pan. Žinoma, dėl mitybos visada būtų pravartu pasikonsultuoti su specialistu.

Žalingi ir saldūs įpročiai kenkia ne tik dantims, bet ir kūdikiui, todėl saldumynų, kurių kartais labai norisi, saldžiųjų gėrimų, kavos ar raudono vyno derėtų atsisakyti, kadangi jie sukelia dantų ėduonį bei dantų gedimą. Visgi, jei labai sudėtinga atsispirti saldumynams, būtina stipriai sumažinti jų kiekį ir kiekvieną kartą po pasmaguriavimo išsivalyti dantis.

Kada rekomenduojama apsilankyti pas odontologą?

Nederėtų laukti, kada prasidės pirmieji skausmai burnos ertmėje, todėl pas odontologą rekomenduojama lankytis reguliariai bei nepamiršti atlikti profesionalią burnos ertmės higieną. Kita vertus, jei nėštumas planuojamas, moteriai dar prieš pastojant derėtų susitvarkyti ėduonies pažeistus dantis bei pasikeisti „įtartinas“ dantų plombas. Visgi, jei dantų gydymas reikalingas nėštumo metu, rekomenduojama jį pradėti tik antrajame nėštumo trimestre, kadangi tai saugiausias laikotarpis dantų taisymui. Tuo tarpu, jei odontologinė pagalba reikalinga pirmajame ar trečiajame nėštumo trimestre, būtina prieš tai pasikonsultuoti su ginekologu.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku