Ką valgyti, kad dantys būtų sveiki?

2015-10-22

Dantų sveikatai ir grožiui svarbi ne tik elementari kasdieninė burnos higiena, bet ir mūsų mitybos įpročiai. Netinkamai subalansuota mityba, nesveikas maistas ar piktnaudžiavimas saldžiaisiais gėrimais ne tik augina papildomus kilogramus, bet kenkia ir dantims. Taigi, kokių produktų reiktų atisakyti, kad dantys būtų sveiki ir gražūs? Bet apie viską nuo pradžių...

Kodėl genda dantys?

Bakterijoms, gyvenančioms burnos ertmėse, reikia energijos, todėl jos degina maiste esančias maistingąsias medžiagas. Šios energijos virsmo metu išsiskiria įvairios kenksmingos medžiagos, o tuo pačiu ir pieno rūgštis. Jei žmogaus laikosi tinkamos burnos higienos, seilės maisto likučius ir pieno rūgštį neutralizuoja.

Deja, dantų šepetėlis nėra panacėja – jis nepasiekia sunkiai prieinamų vietų, todėl jose pradeda formuotis bakterijų apnašos, o tuo pačiu ir gamintis daugiau rūgščių, kurių seilės tiesiog nebepajėgia neutralizuoti. Tokiu atveju rūgštys pradedamos neutralizuoti mineralais – dantyse esančiu kalciu bei fosforu, o tai reiškia, kad dantys „nusilpsta“ ir pradeda gesti.

Kalcis ir magnis – sveikiems dantims

Tvirtumo dantims, pirmiausia, suteikia kalcis ir magnis bei vitaminas D, kuris padeda juos pasisavinti. Atsiradus šių medžiagų trūkumui, dantys gali pradėti gesti, minkštėti ir lūžti. Daugiausiai kalcio ir magnio yra pieno produktuose, žuvyje, ypač lašišoje ir silkėje, riešutuose, ruduosiuose ryžiuose, avižose bei grikiuose. Šių maistingųjų medžiagų taip pat turi ir žalios spalvos daržovės, todėl savo dienos racioną rekomenduojama papildyti brokoliais, lapinėmis salotomis, špinatais, šparaginėmis pupelėmis bei salierais. Dantims tikrai nepakenks ir morkos, juodieji bei raudonieji pipirai. 

Su amžiumi žandikaulio kaulas pradeda nykti, darytis silpnesnis, o šį procesą padeda stabdyti svogūnai ir džiovintos slyvos. Tiesa, pastarosios turi nemažai cukraus, todėl valgykite jas saikingai. O kas liečia svogūnus – rinkitės baltuosius arba geltonuosius svogūnus. Nors jie turi aitresnį ir nelabai malonų kvapą, tačiau juose gausu antioksidantų. Ankštinės daržovės, moliūgo ir saulėgrąžų sėklos taip pat turi nemažai kalcio bei magnio.

Taigi, jei norite turėti gražius, tvirtus ir sveikus dantis, bent du kartus per savaitę pasimėgaukite žuvies patiekalais. Jei žuvį valgysite kartu su garnyru, organizmas kalcį ir magnį geriau pasisavins. Tiesa, burokėliai, sėlenos ir rupios kruopos apsunkina maistingųjų medžiagų pasisavinimo procesą, todėl juos valgykite atskirai nuo produktų, kurių sudėtyje gausu kalcio.

Norint, kad organizmas geriau pasisavintų maistingąsias medžiagas, būtinas vitaminas D, o jo gausu žuvyje, krevetėse, špinatuose, pieno produktuose (ypač daug raugintame piene), bičių pienelyje ir riebaluose, kurie mums taip reikalingą vitaminą D padaro lengviau prieinamą organizmui.

Kas kenkia dantims?

Dantų priešas numeris vienas – cukrus. Kai kurios bakterijos, gyvenančios dantų apnašose, dauginasi rūgščioje terpėje. Jos degina energiją, kurią gauna iš tų maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug cukraus. Jei žmogaus vartoja daug cukraus, keičiasi bakterijų sudėtis. Paprasčiau tariant, cukrumi ir angliavandeniais mintančios burnos ertmės bakterijos naikina kitas bakterijas, o tai skatina dar efektyvesnę rūgčių gamybą, dėl kurios dantyse esantis kalcis ir fosforas tampa tirpesnis.

Tad cukraus vartojimą vertėtų gerokai apriboti. Beje, atminkite, kad cukraus yra ne tik saldainiuose, bandelėse ar saldžiuosiuose gėrimuose. Jo gausu razinose, bulvėse, tokiuose vaisiuose kaip bananai, vynuogės ir kriaušės. Šių produktų atsisakyti nereiktų, nes juose gausu žmogaus organizmui reikalingų skaidulų, tačiau paskanavus jais, vertėtų dantis praskalauti bent jau vandeniu, kuris padeda sumažinti neigiamą cukraus poveikį dantims, arba pakramtyti becukrės kramtomosios gumos. Tiesa, nepamirškite skaityti ir produktų etikečių – ar žinojote, kad liesame vaisių skonio jogurte yra tiek pat cukraus kaip ir pieniškame šokolade?

Moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad, geriant du puodelius kavos per dieną, organizmas praranda maždaug 6 mg kalcio, todėl ja piktnaudžiauti nederėtų. Be to, kava dažo dantis. Taip pat piktnaudžiauti nereiktų ir riebia mėsa, padažais, majonezu bei gazuotais gėrimais.

Druska, alkoholis, baltyminės dietos ar badavimas neigiamai veikia ne tik dantis, bet ir visą organizmą, todėl ypač svarbu subalansuoti savo mitybą, atsisakyti žalingų įpročių ir sąžiningai rūpintis kasdienine burnos higiena, kad dantys būtų sveiki ir gražūs.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku