Ką reikia žinoti norintiems tiesinti dantis breketais – kabėmis?

2017-06-02

Gražūs, tiesūs ir sveiki dantys – tai gamtos ir genetikos dovana, kurią gauna tikrai ne kiekvienas, tačiau šiuolaikinė odontologija šią klaidą gali ištaisyti. Breketai ir kabės – viena populiariausių odontologijos priemonių, padedanti ištiesinti kreivus dantis. Visgi, pastebima, kad pacientams kyla išties nemažai klausimų apie šiuos ortodontinius aparatus: kiek laiko teks nešioti breketus?; ar skaudės?; ar breketus – kabes sudėtinga prižiūrėti? Ir t.t. Taigi,  pasistengsime atsakyti į dažniausiai užduodamus  klausimus apie breketus – kabes.

 

Kas yra breketai ir kokia jų paskirtis?

Breketai – kabės yra nenuimami ortodontiniai aparatai, kurių tikslas ištiesinti kreivus dantis ir gydyti įvairias sąkandžio anomalijas. Gydymo būdą parenka odontologas, atsižvelgęs į paciento žandikaulio, sąkandžio ir dantų būklę, o taip pat ir į paciento pageidavimus bei individualias savybes.

Kiek laiko reikia nešioti breketus – kabes?

Paprastai gydymas breketais – kabėmis trunka iki dviejų metų, tačiau šis terminas gali skirtis priklausomai nuo paciento pradinės būklės sudėtingumo, nešiojimo ir reguliaraus lankymosi pas odontologą. Gydymo trukmę gali prailginti odontologo paskirto režimo nesilaikymas ir praleisti vizitai, todėl pacientas į odontologijos kabinetą turėtų užsukti maždaug kas 4 – 8 savaites, jei odontologas nenurodė kitaip.

Ar skauda, nešiojant breketus – kabes?

Breketai – kabės – tai svetimkūnis burnoje, todėl natūralu, kad iš pradžių pacientas jaučia diskomfortą: dantys tampa jautresni, gali atsirasti nemalonus spaudimo bei tempimo pojūtis.  Paprastai padidėjęs dantų jautrumas trunka nuo kelių dienų iki 3 – 4 savaičių. Skausmui malšinti galima saikingai vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, pavyzdžiui, paracetamolį.

Kokio amžiaus žmonėms tinka breketai?

Labai paplitęs mitas  teigia, kad breketai – kabės yra skirti tik paaugliams, tačiau tai iš piršto laužtas stereotipas. Breketais gali būti gydomas ir dvylikametis, ir penkiasdešimtmetis. Pagerinti dantų būklę niekada nėra per vėlu.

Kokios galimos komplikacijos, nešiojant breketus – kabes?

Dažniausiai pasitaikanti komplikacija ar „pašalinis poveikis“, nešiojant breketus – kabes, yra ėduonis ir periodonto pažeidimai, tačiau to galima išvengti, jei kruopščiai ir reguliariai valysite bei prižiūrėsite dantis ir breketus. Kai kuriems žmonėms gali kilti alergija nikeliui arba lateksui, kurio yra breketuose – kabėse, todėl iš anksto būtina perspėti odontologą, kad jis galėtų parinkti optimaliausiai pacientui tinkančius breketus.

Kitos galimos komplikacijos – dantų šaknų tirpimas ir burnoje atsivėrusios žaizdelės. Tokiu atveju reiktų nieko nelaukti ir nedelsiant kreiptis į odontologą ar ortodontą.

Kaip prižiūrėti dantis, nešiojant breketus – kabes?

Tinkama burnos higiena, nešiojant breketus – kabes, atlieka itin svarbų vaidmenį gydymo procese. Rekomenduojama dantis valyti bent du kartus per dieną. Dantų šepetėlis turi būti minkštas, užapvalintais šereliais. Pirmiausia švelniais horizontaliais judesiais išvalomos zonos aplink breketus, po to valomi dantų vidiniai ir kramtomieji paviršiai. Šiuos paviršius galima valyti šluojamaisiais arba sukamaisiais judesiais. Be to, vertėtų nepamiršti nuvalyti liežuvio ir prie dantenų susikaupusias apnašas šluojamaisiais judesiais. Tiesa, vien dantų šepetėlio nepakaks, reiktų įsigyti ir dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlį, kuris efektyviai pašalins apnašas iš tarpdančių ir išvalys zoną tarp breketo ir danties.

Būtų idealu, jei pavyktų dantis išsivalyti po kiekvieno valgio, tačiau paprastai to padaryti neleidžia įtempta dienotvarkė, todėl po kiekvieno valgio burną rekomenduojama bent praskalauti burnos skalavimo skysčiu.  Esant būtinybei, patartina reguliariai, maždaug kas 6  mėnesius, atlikti profesionaliąją burnos ertmės higieną.

Kokios būna breketų – kabių rūšys?

Vis dar populiarūs metaliniai breketai, gaminami iš aukštos kokybės titano ir nerūdijančio plieno mišinio. Šio tipo breketai itin patvarūs, tačiau puikiai pastebimi. Pacientai, kurie nori per daug į akis nekrentančių breketų – kabių, visada gali rinktis keraminius, safyrinius ar liežuvinius breketus. Pastarieji, ant dantų klijuojami iš vidinės pusės, todėl yra praktiškai nepastebimi. Keraminiai breketai gaminami iš keramikos, safyriniai – iš dirbtinio monokristalinio safyro. Pacientus jie žavi savo mažiau pastebimu dizainu, tačiau vertėtų žinoti, kad šio tipo breketai – kabės nėra itin patvarūs.

Liežuviniai breketai – optimaliausias pasirinkimas?

Tikrai ne, jei šiuos breketus renkatės tik dėl estetinių sumetimų, vertėtų žinoti, kad liežuviniai breketai gali nemaloniai dirginti liežuvio gleivinę, juos sudėtinga prižiūrėti, o ir kaina nėra itin patraukli. Be to, liežuviniai breketai – kabės tinka ne visiems klinikiniams atvejams.

Kokius breketus – kabes rinktis, gali pasakyti tik odontologas. Be to, vertėtų atminti, kad kreivi dantys – ne tik estetinė problema, ilgainiui jie gali tapti ir mažesnių ar didesnių negalavimų, sveikatos sutrikimų ar ligų priežastimi.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku