Implantacijos istorija

2014-06-05

Sunku patikėti, tačiau danties implantas buvo panaudotas prieš daugiau nei 2000 metų. Dar 600 metų prieš mūsų erą vieni pirmųjų dantų implantus pradėjo gaminti majų ir inkų genčių indėnai. Dantų pakaitalus jie pasidarydavo iš akmens arba aukso, neretai dantis puošdavo brangakmenių inkrustacijomis. Istorikai mano, kad tuo metu skausmas būdavo mažinamas “pacientams” duodant pakramtyti kokos lapų arba haliucinogeninio poveikio turinčių grybų. Viduramžiais dantų implantacija buvo atliekama naudojant kitų (dažnai mirusių) žmonių dantis. Pavyzdžiui, garsus arabų chirurgas Abulas Kasimas naudojo implantus, kurie buvo gaminami iš jaučio kaulo.

Istorikai mano, kad pirmoji tokia pati dantų implantacija, kokios atliekamos šiais laikais buvo padaryta 1809 metais. Į ką tik ištraukto danties alveolę buvo įstatytas auksinis implantas ir, prieš pritaikant protezą, paliktas “prigyti”. Jau XIX a. pabaigoje JAV specialistai galėdavo žmonėms implantuoti dantis, kurie tarnaudavo nuo 8 iki 11 metų. Tuo metu jiems gaminti buvo naudojama platina, auksas, porcelianas, gutaperčia, kaučiukas, medis, alavas ir švinas. Lūžis dantų implantacijoje įvyko gan vėlai, vos prieš daugiau nei 50 metų. 1952-aisiais švedų chirugas Peras Ingvaras Branemarkas pradėjo tyrinėti kaulo gijimą ir regeneraciją. Mokslininkas atrado, kad titanas yra palankiausiai priimamas žmogaus organizmo ir, įsodintas į natūralų kaulą, gali tarnauti kaip pagrindas, keičiant natūralius dantis dirbtiniais. Šis fenomenas buvo pavadintas osteointegracija arba kaulo susijungimu. 1965 metais profesorius Peras Ingvaras Branemarkas savo tautiečiui švedui Gosta Larssonui pirmajam pasaulyje atliko dantų implantaciją, naudodamas savo mokslinius atradimus. Dantų implantai tarnavo iki gyvenimo pabaigos, daugiau nei 40 metų. Šiandien dantų implantai yra pažangiausias ir patikimiausias dantų protezavimo metodas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku