Suskaudus dantį, dažnai pagalvojame, kad tikriausiai atsirado skylutė, su kuria „suvesime sąskaitas“, kai turėsime laiko nueiti pas odontologą, tačiau momentinis maudimas gali greitai peraugti į ilgą ir varginantį skausmą, kurio priežastis visai ne nedidelė skylutė, o endodontinė infekcija, galinti tapti dantų netekimo priežastimi. Taigi, kas ta endodontinė infekcija, kaip ji gydoma ir kaip jos išvengti? Pabandysime į visus šiuos klausimus ir atsakyti.
Susipažinkime – endodontinė infekcija
Endodontinė infekcija – tai danties pulpos uždegimas, paprasčiau tariant, danties šaknies kanalo viduje esančio minkštojo audinio uždegimas. Kas gali sukelti danties pulpos ar minkštojo audinio uždegimą? Priežasčių daug. Tai gali būti ir gana gilios kriozinės ertmės, ir danties lūžis ar net negilus skilimas, prastai atlikta danties šaknų kanalų gydymo procedūra, o taip pat ir prasta bei neatsakinga burnos higiena. Paprastai endodontinės kilmės infekcija prasideda būtent stipriai karieso pažeistame ar traumuotame dantyje, todėl net ir tuo atveju, jei įskilęs dantis gyventi netrukdo, reiktų nieko nelaukti ir kuo skubiau kreiptis į odontologą, kadangi seilėse esantys mikroorganizmai, o burnoje jų gyvena milijonai, patekę į danties pulpą, gali sukelti infekciją, kuri plis giliau. Tai reiškia kad tokia infekcija gali nukeliauti ir pažeisti patį žandikaulį, o tada teks atstatyti jo kaulą. Be to, pažeidus minkštąjį danties šaknies kanalo audinį, dantis praranda gyvybingumą, nes uždegimo metu žūva nervai bei kraujagyslės. Negyvas dantis ilgainiui praranda savo savybes, tampa labiau pažeidžiamas ir nebetvirtas. Tad ateityje gali tekti jį pašalinti, o jo vietoje sriegti implantą.
Negydoma endodontinė infekcija sukelia vis stiprėjantį skausmą bei pūlinio susiformavimą. Bakterijos taip pat gali nukeliauti toliau šaknies ribų ir sukelti šalia danties esančių audinių uždegimą, kuris vadinamas viršūniniu periodontitu. Negydant šios klastingos ligos, gresia danties netekimas. Taip pat pastebėta, kad burnoje esanti infekcija gali neigiamai veikti ir kitas organizmo sistemas, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių sistemą. Lėtinė infekcija apsunkina diabeto eigą, gali būti viena iš priešlaikinio gimdymo priežasčių ar net paveikti osteoporozės vystymąsi.
Endodontinės infekcijos gydymas
Pirmiausia endodontinio gydymo metu iš pulpos kameros pašalinami jau užkrėsti nervai bei kraujagyslės, vėliau odontologas atlieka kanalų dezinfekciją. Paprastai vieno apsilankymo pas odontologą nepakanka, todėl iki kito vizito išvalyti ir plombavimui paruošti kanalai užpildomi kalcio hidroksidu. Ši medžiaga atlieka ne tik kamščio funkciją, bet ir galutinai pašalina infekcijos likučius. Antro vizito metu išvalyti kanalai plombuojami, o dantis atstatomas plomba, jei tai įmanoma dar padaryti. Jei dantis buvo stipriai pažeistas, prireikia naujo vainikėlio.
Svarbu žinoti, kad endodontinės infekcijos gydymo metu naudojami vietiniai anestetikai, todėl pacientas nejaučia skausmo ar diskomforto procedūros metu. Po jos gali šiek tiek mausti gydomą vietą, tačiau nemalonūs pojūčiai greitai praeina. Po endodontinio gydymo natūralūs dantys tarnaus dar ilgus metus, tačiau jais būtina rūpintis, laikytis odontologo rekomendacijų ir reguliariai tikrintis dantų sveikatą.
Prevencinės priemonės
Ar endodontinės infekcijos galima išvengti? Kartais prasta dantų būklė, polinkis į vienas ar kitas dantų ir burnos ertmės ligas yra paveldimas, tačiau net ir genetiką galima pergudrauti, jei bus laikomasi kelių paprastų taisyklių. Pastebėta, kad rūkoriams žymiai dažniau atsiranda endodontinė infekcija, o ir jos gydymas yra sunkesnis ir lėtesnis. Jei tenka sriegti implantą, tikimybė, kad jį organizmas atmes, taip pat yra didesnė. Taigi, rūkymas – vienas didžiausių dantų priešų, kuris stovi greta prastos burnos higienos bei vengimo reguliariai tikrintis dantų sveikatą odontologijos kabinete.
Jei kruopščiai rūpinsitės savo dantimis, bent kartą per metus atliksite profesionalų burnos ertmės valymą, sveikai maitinsitės ir atsisakysite žalingų įpročių, džiaugsitės sveikais dantimis ir geresne savijauta.
Jeigu norite išvengti ar visam laikui atsikratyti šios skausmingos ir sveikatai žalingos infekcijos - nedelskite registruotis! Nepriekaištinga kanalų būkle pasirūpins gyd. odontologė - Edita Lozovskytė.