Dantų papuošalai – mada kenkianti žmogaus sveikatai?

2014-08-10

Dantų papuošalai – nauja mados tendencija, pasiekusi populiarumo viršūnę JAV ir Jungtinėje Karalystėje, šiandien atkeliavo ir pas mus. Vis daugiau žmonių nori savo dantis padabinti žėrinčiais deimantukais. Žinoma, klasikinio dizaino dantų papuošalai suteikia šypsenai žavaus individualumo, tačiau gali kilti klausimas ar ši mada nekenkia dantims? Atsakymą į šį ir daugelį kitų klausimų pateiksime šiandien. Taigi, ką verta žinoti apie dantų papuošalus?

Kokios būna papuošalų rūšys?

  • Ilgalaikiai papuošalai. Šie papuošalai yra tvirtinami ant intaktinio danties arba plombos specialiomis priemonėmis, nepreparuojant danties, o tik išėsdinant jo paviršių. Toks papuošalas gali išsilaikyti iki metų, tačiau tinkamai nesirūpinant savo burnos higiena, apie jį greitai ima kauptis nešvarumai ir dantis gali pradėti gesti.
  • Trumpalaikiai papuošalai. Tai iš tam tikros plastmasės arba seilėms atsparaus popieriaus gaminami dantų lipdukai. Vieni jų gali ant danties paviršiaus gali išsilaikyti nuo 6 iki 8 savaičių, šiuos lipdukus turi priklijuoti odontologas, kiti išlieka iki 24 val., šiuos lipdukus galima užsiklijuoti patiems, tačiau prieš tai būtina labai gerai nuvalyti dantų apnašas, nes kitaip lipdukas neprilips.
  • Papuošalai ant danties vainikėlio. Įvairiausi priešiniai ant keramikinio danties vainikėlio nutapomi dar vainikėlio gaminimo metu, vėliau padengiami permatomu keramikos sluoksniu ir tik tada atranda savo vietą žmogaus dantų eilėje. Tai ilgalaikė dantų puošyba, todėl reiktų gerai apsvarstyti ar norėsite ir po metų ryte atsibusti su šypsena, ant kurios puikuojasi jūsų augintinis.
  • Žmogaus sveikatai kenksmingi dantų papuošalai. Šiuos papuošalus išdrįstų pasirinkti tikrai ne kiekvienas. Mat, jie gana neįprasti – vampyro iltys, dantų auskarai ir pan. Odontologai patys tokių papuošalų negamina ir nerekomenduoja savo pacientams, nes jie kenkia dantims, dantenoms ir bendrai burnos ertmės būklei.

Ar rizikinga naudoti dantų papuošalus?

Dantų papuošimą būtina patikėti profesionalams. Norint kokybiškai pritvirtinti danties papuošalą, reikia naudoti panašią į plombavimo procedūros techniką, o tai galima padaryti tik odontologijos kabinete. Odontologas nuvalo danties apnašas, išėsdina danties emalį ir tik tada specialiomis priemonėmis klijuoja danties papuošalą.

Dantų papuošalų gamintojai lyg susitarę teigia, kad šie maži blizgučiai yra nekenksmingi. Tai ne visai tiesa, dantų papuošalai kaip ir visas dirbtinis grožis, pavyzdžiui, priauginami nagai ar blakstienos, palieka žymę po savęs. Po papuošalo pritvirtinimo procedūros dantis gali būti jautrus, nes buvo paveiktas rūgštimi, todėl valgant šaltą arba karštą maistą jį gali mausti. Be to, labai svarbi burnos higiena, tinkamai nesirūpinat savo dantimis, padabintas dantis greitai užpuolamas ėduonies, kadangi papuošalas sukuria idealias sąlygas kauptis bakterijoms. Be to, jei danties papuošalas yra nekokybiškai pritvirtinamas, kyla grėsmė jį praryti arba įkvėpti.

Jei žmogus rūko, sunkiai įsivaizduoja savo dieną be kavos puodelio arba mėgsta vakarais atsipalaiduoti su raudono vyno taure, nepatartina dėtis ilgalaikį dantų papuošalą, nes ateityje gali kilti estetinių problemų. Šie įpročiai daro įtaką danties spalvai, ilgainiui ji ima kisti, todėl nuėmus dantų papuošalą, ant danties lieka balta dėmė, tiesa, vėliau ji išnyksta ir dantų spalva susivienodina, tačiau pačioje pradžioje atsiranda nepasitenkinimas dėl estetinio šypsenos vaizdo. Tokiu atveju lieka tik viena išeitis – dantų balinimas.

Taigi, dėti danties papuošalą ant sveikų dantų yra šiek tiek neetiška iš odontologo pusės, nes jis yra įsipareigojęs ir davęs priesaiką padėti žmogui, o ne kenkti jo sveikatai, todėl žmogaus poreikį atrodyti patraukliai iš išskirtinai visada būtina derinti su sveikata.

Kokia teigiama dantų papuošalų pusė?

Dantų papuošalais galima užmaskuoti nedidelius priekinių dantų nekariozinius defektus: emalio hipoplazijas (nepakankamą išsivystymą), pigmentines ir fluorozines dėmes. Tačiau dantų papuošalų negalima naudoti tada, jei pacientas turi kariozinių dantų defektų. Tokiu atveju, pirmiausia reikia gydyti ėduonį, o tik tada tvirtinti danties papuošalą.

Kaip prižiūrėti dantų papuošalą?

Specialių priežiūros instrukcijų nėra, tačiau jei žmogus nusprendė pasidabinti dantis, jis turi atminti, kad tinkama burnos higiena yra būtina ir pasiteisinimas, kad šiandien užmiršau išsivalyti dantis yra nepriimtinas. Be to, jei pastebėjote, kad tarp danties ir danties papuošalo atsirado tarpelis, kreipkitės į odontologą, kad jis pritvirtintų danties papuošalą iš naujo.

 Norint, kad danties papuošalas išsilaikytų ilgiau, rekomenduojama saugoti tą vietą: atsargiai valgyti lipnų ir kietą maistą.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku