Blogas burnos kvapas: kas jį sukelia ir kaip jį pašalinti?

2016-08-12

Nemalonus burnos kvapas išties nemažai daliai žmonių kelia diskomfortą, trukdo bendrauti ar užmegzti artimesnius santykius. Žinoma, situaciją gelbėja becukrė kramtomoji guma, burnos skalavimo skysčiai, metinės pastilės ir kitos priemonės, grąžinančios gaivą, tačiau reiktų atminti, kad nemalonus kvapas, sklindantis iš burnos, yra ne problema, o giliai organizme ir kasdieniniuose įpročiuose glūdinčios problemos pasekmė.

Priežastis glūdi skandyje

Blogas burnos kvapas atsiranda tada, kai maistas pernelyg ilgai užsibūna skrandyje. Dažniausia tai lemia skrandžio ar dvylikapirštės žarnos veiklos sutrikimai. Visais šiais simptomais galima atsikratyti, sureguliavus mitybą. Tiesa, kartais vien pakoreguoti ar pakeisti dienos valgiaraštį nepakanka, nes problema gali slypėti žymiai giliau. Sunkumas skandyje, blogas burnos kvapas ir sutrikęs virškinimas – tai gastrito simptomai, tačiau tikslią diagnozę gali pasakyti tik gydytojas, atlikęs rentgeninį skrandžio bei dvylikapirštės žarnos tyrimą arba gastroskopiją.

Blogas burnos kvapas gali atsirasti ir tada, kai Helicobacter pylori bakterija pažeidžia skrandžio gleivinę. Tokiu atveju žmogų pradeda kamuoti rėmuo, raugulys, skausmai saulės rezginio srityje. Taigi, be kruopštaus skandžio tyrimo vargu ar pavyks išsisukti.

Jei žmogaus nekamuoja virškinamojo trakto sutrikimai, tada blogo burnos kvapo priežastis „slepiasi“ burnoje.

Kai kaltos burnoje gyvenančios bakterijos

Kombinuoti biologijos, odontologijos, medicinos ir bakteriologijos tyrimai atskleidė, kad net 98 proc. visų lėtinių blogo burnos kvapo atvejų susiformuoja ne skrandyje ar plaučiuose, o burnoje.  Nemalonų burnos kvapą sukelia bakterijos, gaminančios anaerobinę sierą. Šios bakterijos kaupiasi ir dauginasi ant liežuvio ir gerklėje.  Pagrindinis jų tikslas – greitai suskaidyti burnoje esančius baltymus, tačiau baltymų skaidymo proceso metu, burnos ir gerklės ertmėje išlaisvinami ir sieros junginiai:

  • Vandenilio sulfidas, jo kvapas šiek tiek primena supuvusio kaušinio kvapą;
  • Metil-merkaptanas, kvapas kaip ilgai neskalbtų kojinių;
  • Putresciną, kvapas primena pastovėjusių atliekų dvoką;
  • Ir kt.

Visos šios medžiagos laikomos lakiaisiais arba greitai garuojančiais junginiais. Būtent dėl šios savybės ir jaučiamas nemalonus burnos kvapas. Jei šis procesas bus nekontroliuojamas, kvapas iš burnos taps aštresniu, geriau užuodžiamu ir dar nemalonesniu. 

Svarbiausia – teisinga burnos ertmės priežiūra

Blogo burnos kvapo kaltininkės – bakterijos, todėl pirmiausia vertėtų nuoširdžiai sau atsakyti į porą klausimų: „Ar maitinuosi taisyklingai?; „Ar nepiktnaudžiauju nesveiku maistu?“; „Ar valgau pakankamai?“ . Sveika mityba – tai subalansuota dieta, turinti optimalų kiekį angliavandenių, baltymų, riebalų, vitaminų ir įvairiausių rūgščių, gaunamų iš maisto produktų. Pakeitus dienos racioną, blogą burnos kvapą bus galima pamiršti. Žinoma, yra viena papildoma sąlyga – kasdieninė burnos priežiūra.

Atrodo, kad kasdieninė burnos priežiūra yra pati lengviausia ir įprasta dienotvarkės dalis, tačiau daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad dažniausiai ji būna netaisyklinga: dantys valomi per trumpai, reiktų valyti bent 2-3 minutes, per stipriai, nenaudojamas dantų siūlas, pamirštama nuvalyti vidinę skruostų pusę, liežuvį.  O ką jau kalbėti apie tai, kad žmonės dažnai pasirenka ir netinkamas burnos ertmės priežiūros priemones. Jei įtariate, kad blogą burnos kvapą sukėlė ne virškinimo sutrikimai, reiktų naudoti oksiduojančias burnos priežiūros priemones, kurios neutralizuoja net ir patį stipriausią bei nemaloniausią burnos kvapą. Šių priemonių galima įsigyti vaistinėje arba odontologijos kabinete. Be to, praverstų ir odontologo konsultacija, kurios metu specialistas paaiškintų visas taisyklingos kasdieninės burnos ertmės priežiūros dogmas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku