DANTŲ, DANTŲ DEFEKTŲ PROTEZAVIMAS

Kai danties vainikas yra smarkiai pažeistas karieso ar traumų, gydytojas odontologas ne visada juos gali restauruoti plombinėmis medžiagomis. Tokius danties vainikus tenka protezuoti. Priklausomai nuo danties vainiko kietųjų audinių defekto dydžio ar dantų defektų dantų lanke, juos galima atstatyti fiksuotais ar išimamais protezais.

DANTŲ, DANTŲ DEFEKTŲ PROTEZAVIMAS

Fiksuoti protezai

Kai danties vainikas yra smarkiai pažeistas karieso ar traumų, gydytojas odontologas ne visada juos gali restauruoti plombinėmis medžiagomis. Tokius danties vainikus tenka protezuoti. Priklausomai nuo danties vainiko kietųjų audinių defekto dydžio ar dantų defektų dantų lanke, juos galima atstatyti fiksuotais ar išimamais protezais.

Įklotai, užklotai - tai minimaliai invazinės danties vainiko restauracijos, atkuriančios pažeistus danties kietuosius audinius, esančius kramtomuosiuose, liečiamuosiuose paviršiuose ir galinčius dengti vieną ar kelis danties kauburus. Jos gali būti gaminamos iš aukso, titano ar keramikos. Pastarasis, be abejo, yra estetiškesnis, spalva stabili, atitinka natūralią danties vainiko spalvą. Be to, keramika pasižymi biotolerantiškumu, ilgaamžiškumu, nedirgina audinių.

Dantų vainikai – esant dideliam danties vainiko defektui, ypatingai po endodontinio gydymo, siūloma dantis protezuoti metalo keramikos, cirkonio oksido keramikos ar bemetalės keramikos vainikais. Priekinių dantų srityje rekomennuojama bemetalės keramikos, cirkonio oksido keramikos vainikai dėl didesnių galimybių atkurti tikslią, estetišką, natūralią konstrukciją, kuri idealiai atitiks greta esančių natūralių dantų spalvą bei paviršiaus mikroreljefą. Metalo keramikos protezai nenusileidžia kokybe pastariesiems, tačiau jie yra mažiau estetiški, taip pat yra galimas pilkas šešėlis danties vainiko kaklelio-dantenų srityje.

Tiltai – tai protezai, kurie atstato vieną ar daugiau dantų defektų dantų lanke, atkuria prarastas dantų funkcijas: estetiką, fonetiką, kramtymą, neleidžia migruoti dantų defektą ribojantiems dantims, tolygiai paskirsto kramtymo jėgas. Jų, kaip ir vainikų yra įvairių konstrukcijų, kurias pagal klinikinę situaciją padės pasirinkti gydytojas odontologas.

Protezai ant implantų – geriausia ką gali pasiūlyti šiuolaikinė odontologija, tai dantų defektų atstatymas implantais, kada nereikia papildomai šlifuoti greta esančių dantų. Taip pat implantai stabdo alveolės kaulo rezorbciją (kaulo tirpimą) (smulkiau apie implantaciją žiūrėkite implantacijos aprašyme).

Išimami protezai

Lanko atraminiai protezai, daliniai ar pilni plokšteliniai protezai. Išimami protezai lyginant su fiksuotais protezais pasižymi mažesniu komfortiškumu, tačiau esant didialiam dantų defekto skaičiui dantų lanke, kai nėra galimybės implantacijoms dėl vietinių, sisteminių organizmo ligų ar finansinių galimybių, išimami protezai yra vienintelė išeitis.

Lanko atraminiai protezai turi siauras ir labai plonas metalines juosteles: viršutiniame žandikaulyje – gomurinę, apatiniame – liežuvinę. Protezai yra fiksuojami prie likusių dantų apkabėlėmis ar užraktais. Lanko atraminiai protezai pasižymi trumpu adaptaciniu periodu. Jų fiksacija bei stabilizacija geresnė lyginant su plokšteliniais protezais.

Plokšteliniai protezai tik dalinai atkuria kramtymo funkciją. Stabilizacija bei fikasacija taip pat prastesnė, ypač esant didelei alveolės kaulo rezorbcijai (kaulo nutirpimui). Daliniai plokšteliniai protezai fiksuojami apkabėlėmis prie likusių dantų, ar ataugėlėmis ties alveolinės ataugos viršūne. Visus fiksacijos, stabilizacijos elementus parenka gydytojas odontologas priklausomai nuo klinikinės situacijos. Reikia nepamiršti, kad ilgainiui atraminiai dantys tampa paslankūs, nes yra perkraunama periodonto sistema (likę dantys gauna per didelį krūvį). Kaip greitai tai nutiks, priklauso nuo individualių organizmo savybių, todėl gydytojui odontologui tai numatyti praktiškai neįmanoma.

Visi išimami protezai reikalauja ypatingos kasdieninės priežiūros: po kiekvieno valgio būtina išplauti, nakčiai išimti, nekramtyti kieto maisto. Išimami protezai adaptaciniu laikotarpiu gali apsunkinti kalbėjimą, kramtymą, padidinti seilėtekį ar pykinimo refleksus. Priprasti prie protezų adaptaciniu laikotarpiu gali padėti spec. fiksavimo priemonės: pastos, milteliai, skysčiai, pamušalai. Jie pritvirtins protezą visai dienai taip, kad po juo nepatektų maistas ir nesukeltų gleivinės uždegimo ar diskomforto.

Tačiau esant bedantei alveolinei ataugai, kai kaulo rezorbcija didelė (kaulas stipriai nutirpęs), net ir fiksavimo priemonės nepadeda. Esant tokiai klinikinei situacijai burnos ertmėje, plokšteliniai protezai atlieka praktiškai tik estetinę funkciją.

Protezus būtina nešioti nuolatos, nes po ilgesnės pertraukos jie gali tapti nebetinkami naudoti: burnos ertmės audiniai, jų reljefas esantis po protezu, laikui bėgant kinta, todėl pirmuosius išimamus protezus rekomenduojama keisti naujais kas 1,5-2 m., sekančius kas 4-5 m. Nešiojant išimamus protezus būtina reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą išimamų protezų, dantų bei burnos gleivinės apžiūroms kas 6, 12, 18 mėn.

DANTŲ PROTEZAVIMO EIGA

  • Dantų būklės įvertinimas - padaroma rentgeno nuotrauka, kurios pagalba yra įvertinama danties šaknies būklė. Su gydytoju aptariama: cirkonio keramikos ar metalo keramikos vainikas bus naudojama apvilkimui.

  • Infekcinių židinių išgydymas - jeigu yra pastebimi infekciniai židiniai, dar prieš danties protezavimą būtina atlikti endodontinį (šaknų kanalų) gydymą.

  • Protezuojamo danties paruošimas - jeigu danties masės kiekis yra pakankamas naujam vainikui laikytis, tuomet dantis paruošiamas jį apšlifuojant ir nuimamas atspaudais vainiko gamybai. Jeigu danties masės nėra pakankamai, bus reikalingas įklotas, kuris sustiprina šaknį ir padaro papildomą atramą naujam vainikui.

  • Laboratorinė vainikų gamyba - nuimami atspaudai ir perduodami dantų technikų laboratoriniai vainikų gamybai. Vainikų spalva pritaikoma prie esamų dantų spalvos. Gamyba trunka iki 10 dienų.

  • Vainiko pritvirtinimas - gydytojas pagamintą vainiką pricementuoja prie danties šaknies.

Prieš
Po

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

  • Ar dantų protezavimas yra atliekamas tik vyresnio amžiaus žmonėms? Dantų protezavimas atliekamas praradus vieną ar kelis dantis, sergant periodontitu, turint žandikaulio sąnario sutrikimų ar norint pagerinti estetinį dantų vaizdą. Dantų protezavimas atliekamas įvairaus amžiaus žmonėms.
  • Ar praradus vieną dantį gali būti atliekamas dantų protezavimas? Dantų protezavimas galimas atlikti praradus vieną, du ar visus dantis. Nuo reikiamų protezuoti dantų kiekio priklausys gydytojo rekomendacijos, kuriuos protezai geriausiai tiks.
  • Kaip išsirinkti tinkamiausius protezus? Mūsų klinikoje yra siūlomi fiksuoti protezai (įklotai, užklotai, dantų vainikai, tiltai, protezai ant implantų) ir išimami protezai (lanko atraminiai protezai, daliniai arba pilni plokšteliniai protezai. Norint išsirinkti tinkamiausią protezų tipą, reikėtų įvertinti turimus poreikius bei pasitarti su gydytoju.
  • Ar protezai yra lengvai pastebimi pašalinių žmonių? Dėl modernios įrangos ir profesionalaus darbo, protezai atitiks tikrų dantų vaizdą ir pojūtį, tokiu gydymo būdu galėsite džiaugtis gražiais ir natūraliai atrodančiais dantimis.
  • Kaip prižiūrėti dantis atlikus dantų protezavimo procedūrą? Protezų priežiūra skirsis nuo to, kokius protezus esate pasirinkę – fiksuotus ar išimamus. Išimamus protezus kiekvieną dieną būtina valyti dantų pasta, o po kiekvieno valgio juos patartina išplauti šiltu vandeniu ir išvalyti specialiu dantų protezų valymo šepetėliu. Fiksuoti protezai nereikalauja išskirtinės priežiūros. Juos prižiūrėti turite kaip savo natūralius dantis – du kartus per dieną dantis valykite dantų šepetėliu, naudokite dantų siūlą, tarpdančių šepetėlius ir vieno danties šepetėlį, pavalgę visuomet išskalaukite burną ir nepamirškite profilaktiškai, bent du kartus per metus, apsilankyti dantų higienos procedūroje.
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku